Haber 3

Haber 3

Afrin operasyonu için geri sayım sürerken bu operasyonun Suriye'deki diğer harekatlardan çok farklı olacağı kanısı güçlü. Uzmanlar Afrin'in terör örgütü PKK'nın ini olduğunu yorumunda birleşiyorlar. Kandil'den çok sayıda üst düzey militan da burada. Hulusi Akar ve Hakan Fidan Rusya ile Afrin operasyonu için son görüşmeleri yaparken PKK da kritik kente militan yığıyor.

Peki Afrin neden bu kadar önemli? Türkiye Fırat'ın batısında yer alan Afrin'de kiminle savaşacak? Önce bu sorunun yanıtı ile başlayalım. Afrin şu anda PKK uzantısı olan YPG'nin elinde. Türk ordusu sınırı geçip Suriye'ye girerse Afrin'de Kürt güçleri savaşacak. YPG'yi besleyip silah veren de ABD olduğu için Türkiye'nin bu adımı atması Washington'un kabusu oldu.

Afrin neden önemli? : Afrin haritasına bakmak 'neden önemli' sorusunun yanıtını veriyor. Afrin Türkiye için önemli çünkü Hatay ve Kilis'in tam karşısında ve bu sınırın terör örgütü PKK uzantısı YPG'nin elinde olmasını istemiyor. YPG için önemli çünkü burası Akdeniz'e açılan kapı. ABD için önemli çünkü sınırımızda planladığı Kürt devletinin Akdeniz'e kadar uzanmasını istiyor. Rusya için önemli çünkü destekçisi olduğu Esad'a muhalif ÖSO'nun eline geçsin istemiyor.

 

TSK doğrudan Afrin'e girerse ne olur? : Kuşkusuz Afrin Kürtlerin kontrolündeki diğer bölgelerden izole ve büyük oranlarda güç takviyesi kolay değil. Bazıları 'girer ama çıkamazsınız' diyor. Ancak Türkiye elindeki muazzam güçle kısa sürede Afrin'i alabilecek konumda. Afrin'in izole yapısı da TSK'nın elini güçlendiriyor. Operasyonda bordo bereli birliklerin ön safda olacak olması da 'kayıp' ihtimalini en asgariye indiriyor.

YPG'NİN NE KADAR GÜCÜ VAR : YPG'nin Afrin'deki silahlı gücünün büyüklüğü net olarak bilinmese de Afrin savaşına katılabilecek insan sayısını 20-25 bin civarında deniliyor. 2015'ten beri Afrin'deki gençler 9 aylık dönemlerle zorunlu askeri eğitimden geçirildi. Ayrıca 18-50 yaş arasında kadın ve erkeklere de silah talimi verildi. Haliyle Afrin'de silahlı bir sivil güç de bulunuyor. Uzmanların ortak görüşü Afrin operasyonunun Fırat Kalkanı'ndan hayli farklı olabileceği.

KÜRT KORİDORUNUN AKDENİZ KAPISI : YPG ve sivil kanadı temsil eden Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD) PKK'yle eşitleyen Türkiye, Afrin'in bu güç tarafından kontrol edilmesini ulusal güvenliğe tehdit sayıyor. Afrin için ABD'nin uzun vadeli planları da endişe verici. Uzmanlara göre ABD'nin desteğiyle Akdeniz'e kadar bir Kürt koridoru oluşacak ve bu iş bir Kürt devletinin kurulmasına kadar gidecek. Haliyle Türkiye, Afrin ile Kobani'nin birleşmesini 'Kürt koridoru' projesinin en önemli ayağı olarak görüyor.

Kürt hareketi için de Afrin birkaç açıdan önemli: Afrin, Kürtlerin yoğun olduğu bir bölge. Suriye'de özerk bir Kürt devletinin 3 ayağından biri olarak Afrin'i görüyor. Afrin'deki Kürtler üzerinde Kürt partilerinin bıraktığı boşluğunu 1980 ve 1990'larda PKK doldurmuştu.

PKK'NIN AFRİN'DEKİ YAPISI

Afrin zeytin, zeytinyağı, un ve şekeriyle Kürt hareketini beslerken siyaseten de önemli bir üs haline geldi. Mesela yeni bir seçim sisteminin denendiği 1990'daki oylamada PKK, Suriye Parlamentosuna 6 milletvekili göndermişti. 2003'ten itibaren PKK mirası üzerinden yükselen PYD'nin toplumsal dayanakları da sadece 2011'deki türbülans sayesinde oluşmuş değil. Yani PYD, Temmuz 2012'de kontrolü ele alırken Afrin'de güçlüydü ve örgütlüydü.

ARAPLAR VE TÜRKMENLER DE VAR

Kürtler Kobani'den Afrin'e açılacak bir koridoru "Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'nun tamamlanması" olarak tanımlıyor. Kobani ve Afrin'deki dominant Kürt varlığına karşın Kürtlerin Şehba adını verdiği bu bölgede Araplar, Türkmenler ve Kürtler birlikte yaşıyor. Bu nedenle Kürt hareketinin temsileri siyaseten koridorun açılmasına "Kürdistan'ın tamamlanması" denilmesine karşı çıkıyor.

Haber Yorumları

Samsung S8+ : 85.104.169.77 : 12 Nisan 2018, 19:31

xzc

Hakan Mutlu : 31.223.27.253 : 18 Ocak 2018, 13:13

Deneme Haber Yorumu

Haberi Yorumla

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Kullanıcılara aittir.


İp Adresiniz : 3.239.11.178
Yorumla !